۱۳ ترفند روانشناسی مفید که باید بدانید

ترفندهای روانشناسی: 13 ترفند مفید روانشناسی
قبل از شروع، مهم است که توجه داشته باشیم که هیچ یک از این روش ها تحت عنوان هنرهای تاریک تأثیرگذاری بر افراد قرار نمی گیرند.
هر انسانی اقیانوسی منحصربه‌فرد با اعماق ناشناخته‌ای است که کمتر کسی تا به حال آن را می‌شناسد، اما در طول سال‌ها، روان‌شناسان اتفاق نظری در مورد ماهیت و رفتار انسان ایجاد کرده‌اند که الگوی واضحی را نشان می‌دهد که برای عموم مردم اعمال می‌شود.
ما تصمیم گرفتیم این ترفندهای روانشناسی مفید را به اشتراک بگذاریم، به این امید که به شما در انجام کارهای روزمره کمک کند تا ارتباط موثرتری با اطرافیان خود داشته باشید.
۱- برای اینکه بفهمید فردی شما را دوست دارد یا نه، کلمه ای را انتخاب کنید و هر بار که از این کلمه یا عبارت مشابه استفاده می کند، سر تکان دهید، لبخند بزنید و بازخورد مثبت بدهید. اگر آنها شما را دوست داشته باشند، به مرور زمان شروع به استفاده منظم از آن کلمه خواهند کرد.
۲- آیا می خواهید مردم شما را باور کنند؟ هر بار که چیزی را با آنها در میان می گذارید، به آنها بگویید که پدرتان این را به شما یاد داده است. مردم تمایل دارند به خرد والدین اعتقاد داشته باشند.
۳- تبدیل به استاد قهرمان “سنگ، کاغذ، قیچی” شوید! اگر می خواهید در زمان پاس معروف برنده شوید، ترفند خاصی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. درست قبل از شروع، از رقیب خود یک سوال تصادفی بپرسید. بیشتر اوقات از سردرگمی “قیچی” می اندازند.
۴- اگر می خواهید مردم با شما موافق باشند، یا معتقدند که شما آنها را باور دارید، در حالی که شما در حال صحبت هستید، فقط سر تکان دهید. “تکان دادن سر” نشانه ای جهانی از صداقت و حقیقت است.
۵- آیا تا به حال در یک منطقه شلوغ بوده اید و آرزو کرده اید که ای کاش اینقدر خفه نمی شد؟ در مناطق بسیار شلوغ، به هر سمتی که می‌روید، به سادگی به روبروی خود نگاه کنید. وقتی متوجه شوید که جمعیت به معنای واقعی کلمه بیشتر اوقات جای خود را به شما می دهد کاملاً شوکه خواهید شد. توضیح این ترفند در واقع بسیار آسان است: در مناطق بسیار شلوغ ما تمایل داریم جهت افراد را بر اساس جایی که چشمانشان متمرکز شده است هدایت کنیم.
۶- آیا تا به حال برایتان پیش آمده که آهنگی در سرتان گیر کرده باشد اما بخواهید از شر آن خلاص شوید؟ سعی کنید روی انتهای آهنگ تمرکز کنید. با توجه به اثر زیگارنیک، مغز تمایل دارد چیزهایی را که ناتمام رها کرده‌ایم به یاد بیاورد. بنابراین اگر آهنگ را در ذهن خود به پایان برسانید، و سپس آهنگی را شروع کنید که واقعاً از آن لذت می برید، از جاستین بیبر اممم، منظورم آن آهنگ آزار دهنده است.
۷- آیا می خواهید فرزندانتان سبزیجات خود را بخورند؟ از آنها بپرسید که آیا می خواهند دو یا پنج ساقه کلم بروکلی بخورند به جای اینکه مستقیماً از آنها بپرسید که آیا کلم بروکلی می خواهند. به این ترتیب شما می توانید به آنها توهم انتخاب بدهید، درست مانند سیستم دو حزبی در ایالات متحده!
۸- اگر احساس وحشتناکی پیدا کردید که کسی شما را تماشا می کند، خمیازه ای قانع کننده داشته باشید و سپس به اطراف نگاه کنید. اگر کسی از شما جاسوسی می کند، به احتمال زیاد خمیازه می کشد، زیرا بسیار مسری است.
۹-  برای حمل وسایلتان به کمک دوستتان نیاز دارید؟ آنها را در یک پوشش قرار دهید و سپس یک جعبه یا هر چیزی که نیاز به کمک دارید در حالی که کاملاً درگیر بحث هستید به آنها بدهید. اکثر مردم حتی متوجه نمی شوند که شما یک جعبه را به آنها تحویل داده اید. آنها فقط آن را حمل می کنند، بدون سوال.
۱۰- اگر می‌دانید که قرار است با کسی دست بدهید، سعی کنید دست‌هایتان را گرم کنید، زیرا آنها الهام‌بخش تداعی‌های مثبت دوستی، صداقت و غیره هستند. در حالی که سردی‌ها متأسفانه برعکس عمل می‌کنند.
۱۱- دوست دارید شخصی که با شما صحبت می کند این احساس را داشته باشد که شما شنونده خوبی هستید؟ آنچه را که می گویند از طریق بازنویسی بازتاب دهید. بیش از حد این کار را نکنید، بلکه فقط چیزهای مهمی را که به آنها می گویند تکرار کنید.
۱۲- اگر شدیداً به کمک دیگران نیاز دارید، درخواست خود را با عبارت “من به کمک شما نیاز دارم…” شروع کنید. خیلی ها احساس کمک به دیگران را نیز دوست دارند.
۱۳- اگر فکر می‌کنید کسی شما را دوست ندارد اما می‌خواهد این شکاف را پر کند، از او بپرسید که آیا می‌توانید خودکار یا مداد او را قرض بگیرید. اکثر افرادی که کسی را دوست ندارند، به دلیل آداب معاشرت همچنان وانمود می کنند که با او مهربان هستند. به عبارت دیگر، آنها این کار را انجام می دهند که یخ را می شکند. پس از آن می توانید مؤدبانه از آنها تشکر کنید و سپس تنش از بین خواهد رفت.
اگر می‌خواهید عمیق‌تر از این به درک روان‌شناسی بروید، روش‌های متقاعدسازی را بررسی کنید، اما لطفاً از این تکنیک‌های قدرتمند برای اهداف بد استفاده نکنید.
منبع: http://www.choiceandtruth.com/2016/09/13-useful-psychology-tricks-that-you.html

دیدگاهتان را بنویسید